مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی از برگزاری سوگواره یاس نبوی به مناسبت شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) در ۴۵ بقعه متبرکه استان خبر داد و گفت : ادر ایام عید نوروز 96 طرح آرامش بهاری در 50 بقعه متبرکه برگزار خواهد شد.
کد خبر: ۳۷۷۷۲۹
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۳:۳۲ 14 February 2017
به گزارش تابناک خراسان جنوبی ، حجت الاسلام منصور هاشمی دراولین نشست مطبوعاتی خود  با اشاره به ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) :  گفت برنامه سوگواری یاس نبوی یکی از برنامه اداره کل اوقاف و اموخیریه استان است که در 45 امامزاده شاخص استان در شب، روز و شام شهادت حضرت زهرا (س) برگزار می شود.
به گفته وی  برنامه روز شهادت در بیرجند به عنوان یاس نبوی ساعت 9 صبح در محل امامزادگان باقریه با حضور هیئت ها و دسته های عزاداری برگزار خواهد شد و سخنرانان این مراسم حجت الاسلام فرازی نیا معاون فرهنگی آستان قدس رضوی خواهند بود.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان خراسان جنوبی در ادامه  از اجرای طرح آرامش بهاری در نوروز 96 خبر داد و افزود: این طرح از 28 اسفند لغایت 14 فروردین 96 در سطح 50 بقعه امامزادگان استان برگزار خواهد شد.
 وی هدف از برگزاری این طرح را  تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی، تقویت باورهای دینی، مذهبی و ارتقای سطح فکری و فرهنگی زائران، تبلیغ و ترویج سنت‌های اصیل اسلامی و خدمت ‌رسانی مطلوب، ایجاد رضایت و علاقه‌مندی در زائران و گردشگران نوروزی عنوان کردو گفت:در ویژه برنامه طرح آرامش بهاری 40 مبلغ اعزام می شوند.
حجت الاسلام هاشمی با اشاره به اینکه 23 خیمه معرفت در قالب اجرای طرح آرامش بهاری برپا خواهد شد،اظهار کرد: اجرای برنامه‌هایی از جمله برپایی غرفه‌های کودک، مشاوره، پرسش و پاسخ مذهبی، حجاب و عفاف، تبلیغ و ترویج فرهنگ وقف، نمایشگاه و مسابقات فرهنگی در اجرای طرح آرامش بهاری پیش بینی شده است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی با اشاره به طرح حافظین قرآن کریم گفت: در حوزه فعالیت‌های قرآنی، خراسان‌جنوبی اقدامات بسیار مثبتی انجام داده و برنامه‌های مدرسه شبانه روزی حفظ قرآن‌کریم در کشور مثال‌زدنی است.
به گفته حجت الاسلام هاشمی در مدرسه شبانه‌روزی حفظ قرآن در طرح تابستان 45 نفر حافظ چهار جزء قرآن و در طرح یکساله 20 نفر قرآن آموز تاکنون حافظ 20 جزء قرآن شده‌اند و امیدواریم تا پایان یک سال از شروع فعالیت حافظ کل قرآن شودند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی یادآورشد: بعد از توصیه‌های رهبر انقلاب مبنی بر اینکه کشور ما باید 10 میلیون حافظ قرآن داشته باشد، اوقاف تربیت یک میلیون حافظ قرآن را تعهد کرده که امسال آخرین سال از تعهد 5 ساله اوقاف است.
 ثبت نام بیش از 5 هزار نفر در طرح حافظین قرآن کریم خراسان جنوبی
حجت الاسلام مومنی مقدم  معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی با بیان اینکه امسال 5 هزار 300 نفر در طرح حفط قرآن کریم در استان ثبت نام کردند گفت: آزمون طح حافظین قرآن کریم  ساع 9 صبح پنچ شنبه 28 بهمن ماه سال جاری در 23 حوزه امتحانی استان برگزار می شود.
وی با اشاره به تکلیف اوقاف در طرح تربیت ۱۵ میلیون حافظ قرآن کریم، اظهار کرد: تکلیف اوقاف در سطح کشور در مدت پنج سال تربیت یک میلیون حافظ بوده که از سال ۹۱ تاکنون طرح اجرا شده است.
به گفته حجت الاسلام مومنی از سال 91 تا 94 تعداد 12 هزار نفر از خراسان جنوبی در طرح ملی تربیت حافظان قرآن کریم شرکت داشتند که سهمیه استان در سال جاری تربیت 5 هزار و 300 نفر حافظ قرآن بوده است.
معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امورخیریه  خراسان جنوبی با اشاره به همکاری 470 مربی در اجرای این طرح در سطح استان، گفت: در آزمون حافظین قرآن  روز پنج شنبه  4 هزار نفر برای شرکت خواهند کرد.
 وی  تصریح کرد: این آزمون هم برای اعطای مدرک به شرکت کنندگان در کلاس ها و هم مسابقه ای برای افراد شرکت کننده است.
حجت الاسلام مومنی با بیان اینکه آزمون در 11 رشته برگزار خواهد شد، گفت: رشته‌های حفظ جزء 30 و یک جزء، حفظ جزء 30 و دو جزء، حفظ 5 جزء، حفظ 10 جزء، حفظ15 جزء، حفظ 20 جزء، حفظ جزء 30  و حفظ کل از رشته‌های حفظ ترتیبی و در رشته حفظ موضوعی در دو موضوع ۱۵۰ آیه و ۳۰۰ آیه اعتقادی است.
به گفته معاون فرهنگی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان خراسان جنوبی در پنج سال  اجرای طرح تربیت ملی حافظان قرآن کریم در خراسان جنوبی 19 هزار و 575 نفر قرآن آموز تحت پوشش طرح قرار گفته اند.
وی افزود: همچنین در خراسان‌جنوبی طرح حفظ مجازی قرآن‌کریم  دائر شده که در این زمینه در حال‌حاضر 240 کاربر فعال داریم که 4 کارشناس حافظ کل قرآن‌کریم به این افراد آموزش‌های لازم را در زمینه حفظ قرآن می‌دهند.
خبرنگار و عکاس: مهدی کاظمی فرد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: